Czym są artykuły sponsorowane? Garść cennych informacji 

Włączasz komputer i jednym kliknięciem otwiera się przed Tobą wirtualny świat. I w tym momencie nic nie irytuje Cię tak bardzo, jak pojawiające się wokół okienka z kolejną nachalną reklamą. A chciałeś tylko w spokoju przeczytać artykuł, który zbudził Twoje zainteresowanie… Nie przeszkadza Ci to, że w treści zauważyłeś odnośnik do strony internetowej jakiejś konkretnej firmy. W jego zawartości odnalazłeś bowiem wiele cennych informacji i porad dla siebie.

No właśnie…. i nawet nie spostrzegłeś, że przeczytałeś artykuł sponsorowany, który jest jedną z form współczesnej reklamy! Jak dziś firmy radzą sobie z promocją swojej marki, by trafić do potencjalnego klienta? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest artykuł sponsorowany. Próba definicji 

Podążając za zmieniającym się światem, zmieniły się także formy promowania produktów, usług, czy firm. Dziś nie wystarczy kolorowa reklama w czasopiśmie lub na bilbordzie.

Ludzie przenieśli się w wirtualny świat i nawet spacerując chodnikiem, kroczą z nosem zanurzonym w komórce, tam właśnie doszukują się najnowszych informacji. Dlatego też obecnie najlepszym sposobem na subtelną reklamę stał się artykuł sponsorowany.

Jest to rodzaj tekstu, który jest publikowany w internecie, rzadziej w prasie, który oferując ciekawą treść na dany temat, przemyca również promocję danego produktu lub firmy w nienachalny sposób.

Artykuł tego typu jest pożyteczny dla odbiorcy, ponieważ oferuje mu tematy najnowsze i na czasie, jednocześnie zawierając w swojej treści dyskretną reklamę. 

Różnice między artykułem sponsorowanym a tradycyjnym artykułem internetowym

Nasuwa się pytanie, czym różni się więc tradycyjny artykuł pojawiający się w internecie, od tego sponsorowanego? Na pierwszy rzut oka wyglądają one podobnie, bo też o to w całej tej sztuce chodzi. Różnica widoczna jest w detalach.

Po pierwsze pojawi się w nim grafika lub logo firmy. W samej treści pojawi się także odnośnik w postaci linka do konkretnego produktu bądź strony danej firmy. Można pomyśleć, że są to niuanse, ale z marketingowego punktu widzenia, są to niezwykle ważne elementy, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę to, w jakim celu tworzone są te treści.

Po drugie powinna pojawić się informacja o tym, jakiego typu jest to tekst. Owa konieczność wynika bowiem z prawa prasowego.

Ostatnią, a zarazem najistotniejszą różnicą, jest odwrócenie obowiązku zapłaty za ów artykuł. Jak sama nazwa wskazuje, jest to tekst sponsorowany, dlatego zapłata za jego publikacje spoczywa na reklamodawcy, czyli zleceniodawcy. Wynagrodzenie natomiast otrzymuje wydawca owego tekstu. 

Cechy artykułu sponsorowanego

Dla przeciętnego odbiorcy artykuł sponsorowany nie będzie się wiele różnił od tradycyjnego artykułu internetowego. Jednak, aby spełniał on swoją funkcję, dzięki której przyczyni się do osiągnięcia zamierzonego celu, musi zostać napisany w odpowiedni sposób. Niżej znajdziesz odpowiedź, jakie cechy musi spełniać dany tekst. 

 • Prezentuje wartościowe treści. Żeby zachęcić odbiorcę do przeczytania tekstu, w którym odnajdzie przecież informacje na temat danej firmy, trzeba zaoferować mu ciekawy temat. Dzięki atrakcyjnym informacjom nie tylko sam czytelnik dowiaduje się czegoś nowego, ale korzysta na tym również sam zleceniodawca. Jak? To proste. Oferując czytelnikom ciekawe treści oraz stosując linkowanie do swojej firmowej strony, wpływa się na pozycjonowanie danego tekstu w wyszukiwarce Google, a tym samym zwiększa się jego zasięgi i możliwość dotarcia do innych odbiorców.
 • Posiada określony cel. Teksty te tworzone są w jasno określonym celu, tzn. by promować dany produkt, firmę lub usługę. 
 • Porusza aktualne tematy. W celu lepszej promocji danego produktu serwuje się czytelnikowi tematy aktualne, interesujące, by zachęcić do lektury, a tym samym zaprezentować mu produkt.
 • Napisany jest prostym językiem. Artykuły sponsorowane pisane są językiem łatwym w odbiorze. Tworzone są z jego perspektywy, a nie perspektywy eksperta. W ten sposób unika się niezrozumiałego słownictwa, które utrudnia odbiorcy lekturę. 
 • Dba o przejrzystość formy. Teksty podzielone są na akapity i nagłówki, aby na poziomie układu treści również być przyjaznym dla oka czytelnika.  
 • Wykorzystuje Infografiki. Aby jeszcze lepiej zaprezentować temat, często w tekst wplatane są wykresy, schematy, tabele czy diagramy.
 • Zbudowany jest na schemacie odwróconej piramidy. Teksty sponsorowane budowane są tak, by swoją treścią wciągnąć odbiorcę do lektury. W tym celu stosuje się schemat odwróconej piramidy. Polega on na umieszczeniu w pierwszym akapicie najistotniejszych i najciekawszych informacji, następnie w kolejnych akapitach umieszcza się informacje, które dopowiadają temat. Tekst kończy akapit z informacjami dygresyjnymi, najmniej istotnymi. Innymi słowy mówiąc, wszystko, co najważniejsze umieszczane jest na początku artykułu.

CELE i ZALETY artykułów sponsorowanych 

Reklamodawcy zlecają napisanie tekstów sponsorowanych, by osiągnąć zamierzony cel, którym jest promocja marki i zwiększenie jej popularności wśród odbiorców. Nie można także zapomnieć o tym, że wielokrotnie artykuły te stają się narzędziem do umieszczania w nich linków odwołujących do innych stron, co z kolei przyczynia się do pozycjonowania witryny w wyszukiwarce Google. Umieszczanie w Internecie opłaconych artykułów, niesie więc ze sobą sporo zalet, do których można zaliczyć te umieszczone poniżej:

 • Wpływają na wzrost sprzedaży.
 • Przyczyniają się do zwiększenia ruchu na danej witrynie internetowej.
 • Pozycjonują stronę w wyszukiwarce Google.
 • Budują pozytywny wizerunek firmy, marki, produktu.
 • Są formą lepiej przyswajalnej reklamy, ponieważ nie namawiają odbiorcy wprost, ale poprzez zastosowanie języka korzyści wpływają subtelnie na jego decyzje.
 • Promują daną firmę, markę lub produkt.
 • Wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, poprzez nawiązywanie do tematyki, która jest w danym momencie aktualna. 

Formy, które przybierają artykuły sponsorowane.

Każdy artykuł sponsorowany powstaje dla celów promocyjnych, jednak nie zawsze tematyka i forma tego typu tekstów będzie taka sama.

Mogą prezentować dany temat w formie lżejszej dla odbiorcy, ale także sięgać po wiedzę ekspercką. Od ciężkości ich tematyki zależeć będzie cena. Im zakres wiedzy poruszany w tego typu artykule jest większy, tym koszt jego napisania jest po prostu wyższy.

Do tańszych, a tym samym lżejszych form zaliczyć można: wszelkiego rodzaje poradniki czy teksty lifestylowe. Natomiast do artykułów bardziej wymagających, zaliczymy: teksty specjalistyczne, dziennikarskie, artykuły eksperckie, czy wywiady.

Zamawiając tekst sponsorowany, należy także wybrać sposób prezentacji danego produkt czy reklamodawcy. Dlatego tego typu treści mogą przybierać jedną z poniższych form:

 • Artykuły sponsorowane w formie reklamy. To ten typ tekstów, które w sposób bezpośredni prezentują produkt, firmę lub daną markę. To najpopularniejszy typ zamawianego tekstu.
 • Artykuły tematyczne nawiązujące do reklamodawcy. Dany tekst omawia jakieś zagadnienie, a w swojej treści nawiązuje do danej firmy, usługi lub strony internetowej (np. w artykule o łaźniach nawiązanie do konkretnego sklepu oferującego płytki ceramiczne).
 • Artykuły eksperckie z linkiem do reklamodawcy. W sposób wartościowy opisuje dane zagadnienie, czy dany temat. Autorem tego tekstu jest reklamodawca i jest to jasno określone. 

Kto tworzy artykuły sponsorowane i gdzie można je zamówić?

Internet wyszedł naprzeciw tym współczesnym metodom promocji i reklamy. W sieci znaleźć można portale, które oferują nie tylko samo napisanie artykułów sponsorowanych, ale również możliwość ich późniejszej publikacji. Do tych najpopularniejszych należy: Linkhouse oraz WhitePress

Artykuły zamawiane na tego typu portalach przygotowywane są przez dziennikarzy lub publicystów. Często jednak reklamodawcy pozyskują dany artykuł we własnym zakresie, czyli zlecają jego napisanie agencjom copywriterskim, copywriterom lub freelancerom.

Następnie korzystają z usług portali Linkhouse lub WhitePress, tylko w celu publikacji przygotowanego tekstu na wybranym przez siebie serwisie. W zależności od obszaru promocji można zamówić publikację artykułu na portalach o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym lub lokalnym.

PODSUMOWANIE

 • Obecnie artykuły sponsorowane są najmodniejszym sposobem na nienachalną reklamę. 
 • Teksty tego typu posiadają wiele zalet: wpływają na poprawę wizerunku firmy, promują dany produkt lub usługę, wpływając tym samym na wzrost sprzedaży. Treści tego typu, są również ciekawą opcją dla czytelników, którym serwuje się najświeższe informacje.
 • Internet wyszedł potrzebom reklamodawców naprzeciw. Dziś istnieją portale, które pośredniczą w wyszukiwaniu serwisów, na których można opublikować artykuły sponsorowane, a są nimi m.in.: Linkhouse oraz WhitePress.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close