Na czym polega sztuka copywritingu?

Lubisz pisać. Wiesz to od dawna. Nadszedł wreszcie czas, gdy zaświtała w Twojej głowie myśl, aby pisanie stało się Twoim sposobem na życie, a może nawet głównym źródłem dochodu. Jesteś sumienny i świetnie organizujesz swój czas. Potrafisz się zmobilizować i wymagać od siebie, nawet wtedy, gdy nie czujesz miecza swojego szefa nad własną głową.

Postanowiłeś więc zająć się zawodowo copywritingiem. Nim rzucisz wszystko i postawisz całe swoje zawodowe życie na jedną kartę, przeczytaj ten artykuł, by poznać, czym tak naprawdę zajmuje się przedstawiciel tej profesji.

Czym jest copywriting?

Copywriting zajmuje się pisaniem. To prawda. A co w takim razie powiesz o pisarzu? Również zajmuje się pisaniem. Obie profesje wykonują tę samą czynność, jednak znacznie różnią się od siebie. To, co odróżnia oba te zawody, to efekt pracy, czyli tekst.

Copywriting jest sztuką pisania tekstów, w których zawsze, w mniejszym lub większym stopniu chodzi o sprzedaż.

Teksty tworzone przez copywriterów zawsze zorientowane są na odbiorcę, a ich celem jest wzbudzanie jego zainteresowania oraz skłanianie go do pożądanego zachowania. Dlatego copywriting bardzo ściśle połączony jest z branżą marketingową.

Obszarem jego działania jest zarówno prasa, choć dziś w przeważającej części jest nim internet, który daje największe możliwości umieszczania w nim treści reklamowych, jak i promocyjnych.

Teksty, które wychodzą spod pióra copywritera. Obszar jego działań.

Copywriting polega na tworzeniu tekstów sprzedażowych. Ich adresatem jest konkretny człowiek, dlatego treści, które wychodzą spod Twojego pióra, powinny być przede wszystkim atrakcyjne dla potencjalnego czytelnika.

Copywriting nie zajmuje się tworzeniem literatury pięknej, czyli tworzeniem wierszy czy pisaniem powieści. Copywriting zajmuje się treściami użytkowymi i promocyjnymi, wśród których wyliczyć można te podane poniżej:

  • Teksty związane ściśle z reklamą: teksty na ulotce, slogany reklamowe, całe teksty reklamowe, tworzenie nazw firm (naming).
  • Teksty promocyjne: wysokiej jakości artykuły eksperckie, artykuły sponsorowane, teksty do newslettera.
  • Teksty typowo sprzedażowe: opisy produktów, opisy kategorii, opisy na stronie internetowej sklepu.
  • Inne teksty internetowe: artykuły na stronę www, teksty na blogi, posty publikowane na social mediach. 

Tematyka, po którą sięga copywriting.

Copywriting nie stawia przed Tobą żadnych ograniczeń co do tematyki tekstów, które będziesz pisał. Tematyka obejmuje wszystkie możliwe działy i branże: od modowej, kosmetycznej, spożywczej, podróżniczej, kulinarnej, urządzania wnętrz, wszystkie możliwe teksty hobbystyczne, aż po trudną tematykę branżową z obszaru IT, budownictwa, branży samochodowej, chemicznej czy energetyczny. Wszystko, co tylko jeszcze przychodzi Ci teraz do głowy.

Innymi słowy mówiąc, copywriting zahacza o wszystkie tematy, które należą do obszaru działań zleceniodawcy danego tekstu. Dlatego copywriting nie jest pracą łatwą. Każdego dnia wymagać będzie od Ciebie balansowania po skrajnie różnej tematyce, od tej przyjemnej i łatwej, po tematykę trudną i skomplikowaną.

Tak wiele podejmowanych tematów, wymaga od Ciebie jako copywritera, umiejętności bardzo szybkiego poszukiwana rzeczowych informacji i odpowiedniej ich selekcji, by wyłuskać z danego tematu to, co najważniejsze, nawet wtedy, gdy nie jesteś znawcą danego zagadnienia.

Na pewno pomoże Ci w tym oczytanie i rozległa wiedza z zakresu różnych dziedzin. Oczywiście nie wymaga się od Ciebie bycia ekspertem w każdej dziedzinie, ale chodzi o Twój otwarty umysł, łatwe poruszanie się po różnej tematyce i ciekawość wiedzy. Dobrze, gdy posiadasz choćby pobieżne informacje z każdej możliwej branży, by w razie intratnego zlecenia, mieć już jakieś rozeznanie w konkretnej materii.

Cechy dobrego copywritingu.

Chętnych do pracy na stanowisku copywritera jest wielu. A wśród tego grona sporo takich, którzy mają naprawdę wielki talent. Ale to nie znaczy, że tworzyć będą dobre teksty copywriterskie. Dlaczego?

Dariusz Puzyrkiewicz w książce „Biblia copywritingu” dał czytelnikom radę, jak sprawdzić, czy napisany tekst sprzedażowy jest tekstem dobrym, to znaczy takim, który spełnia założenia zgodne z copywritingiem.

Posłużył się przykładem amerykańskiego copywritera, który miał dość osobliwy zwyczaj. Gdy ukończył pisanie tekstu reklamowego, szedł z nim wśród ludzi, dając im go do przeczytania i pytał wybranych przechodniów o ich zdanie. O tym, czy był zadowolony z efektu swojej pracy, decydowała odpowiedź zapytanych respondentów.

Gdy zapytane osoby zaczęły zachwycać się tym, jak dobrze jest napisany dany tekst i prawiły komplementy jego twórcy, oznaczało to, że tekst jest zły i nie spełnia swojej funkcji.

Natomiast zadowolony ze swojej pracy był wtedy, gdy wybrani przechodnie zaczęli wypytywać o opisywany produkt, którego dotyczył ów tekst reklamowy.

Jaki stąd wniosek? Wykonując pracę copywritera, łatwo popaść w samozachwyt, a tym samy tworzyć teksty, z których twórca jest dumny, bo ma świadomość swojego talentu, który przelał na papier, prezentując tym samym cały swój pisarski kunszt. A to błędna droga, bo nie o to w copywritingu chodzi.

Nie chodzi o zachwyt nad swoim dziełem, ale o taki tekst, który dobrze sprzedaje dany produkt, wywołuje w odbiorcy określone działanie, bo swoim przesłaniem oddziałuje na jego emocje i uderza w jego potrzeby.

I tym właśnie jest copywriting, nie jest „sztuką dla sztuki”, która ma wzbudzać zachwyt u tego, który go tworzy. Copywriting jest sztuką pisania takich tekstów sprzedażowych, które przemawiają do odbiorcy i budzą w nim pożądane zachowanie. Tekst oczywiście musi zostać poprawnie napisany pod względem językowym, jednak kunszt twórcy powinien pozostać w cieniu wobec celu i przesłania, które ze sobą niesie. I na tym polega cała ta umiejętność!

Dziennikarstwo, twórczość literacka a copywriting. Co różni te trzy formy tworzenia tekstów?

Zarówno dziennikarstwo, copywriting, jak i pisarstwo zajmują się tworzeniem tekstów. W każdej z tych profesji twórca operuje piórem, choć dziś już raczej klawiaturą komputera, by tworzyć konkretne treści. To, co różni te trzy zawody, to cel, jaki dany tekst ma do spełnienia. Podstawową różnicą, która kategoryzuje te zawody, jest więc efekt, jaki dany twórca chce osiągnąć.

Dziennikarstwo, czyli informowanie odbiorcy.

Zadaniem dziennikarza jest tworzenie takich treści, które w swoich przesłaniu niosą funkcję informacyjną, to znaczy, że powiadamiają czytelnika o konkretnych zdarzeniach, faktach i zjawiskach. W obrębie gatunków informacyjnych wyliczyć można takie jak: wzmianka, notatka, sprawozdanie, relacja, kalendarium, wywiad czy reportaż.

Natomiast drugim rodzajem tekstów dziennikarskich, są teksty publicystyczne, których zadaniem jest również informowanie czytelnika, ale raczej na zasadzie wyjaśniania mu owych zjawisk, pogłębiania jego wiedzy na ich temat, a tym samym wpływanie na jego światopogląd. Z gatunków publicystycznych wymienić można m.in. esej, felieton, recenzję, artykuł czy debatę.

Twórczość literacka, czyli wzruszanie odbiorcy.

Narzędziem pracy pisarza jest także słowo. Jednak to cało bogactwo użytych środków językowych i prezentowania danej treści w formie fabuły (proza) lub przez stosowny podział na wersy (poezja) – służy odwołaniu się do sfery przeżyć odbiorcy. Teksty pisarskie typu wiersz, powieść, nowela czy opowiadanie dostarczają czytelnikowi rozrywkę, nierzadko budzą emocje czy wzruszenie. Kontakt z literaturą piękną ma wzbudzać w odbiorcy przeżycia duchowe i emocjonalne. Właśnie taki cel przyświeca pisarzowi.

Copywriting, czyli wpływanie na zachowanie odbiorcy.

Natomiast w copywritingu chodzi o taki dobór wyrazów, by przy ich pomocy wpływać na zachowania odbiorcy, a poprzez ukrytą perswazję wywoływać w nim chęć posiadania danego produktu.

Copywriter w głównej mierze tworzy więc teksty reklamowe, czyli takie, które sprzedają. Nawet tworząc bardzo ciekawe artykuły na stronie internetowej, wszystko podporządkowane jest temu określonemu celowi. Używanie słów kluczowych, tworzenie wartościowych treści — to wszystko ma przyczynić się do pozycjonowania danej strony, aby tym samym trafiać do jeszcze większej liczby odbiorców.

W pracy copywritera zawsze chodzi o sprzedaż, choć nieraz realizuje się ten cel w bardzo zawoalowany sposób. Do zadań copywritingu należy bowiem budowanie świadomości marki, zwiększanie ruchu na stronie, zwiększanie sprzedaży danego produktu czy pozycjonowanie strony internetowej przez dobre jakościowo artykuły i użyte w nich słowa kluczowe. 

Podsumowanie

  • Copywriting jest sztuką pisania tekstów, w których zawsze, w mniejszym lub większym stopniu, chodzi o sprzedaż.
  • Jest to profesja charakteryzująca się uporządkowaną i przemyślaną pracą nad tekstem, któremu przyświeca określony cel. Copywriting nie służy prezentowaniu popisowych możliwości pisarskich jego twórcy.
  • Funkcją tekstów copywriterskich jest oddziaływanie na zachowanie klienta. Osoba tworząca tego typu treści powinna być po trochu psychologiem, który w jednym momencie potrafi właściwie odczytać oczekiwania swojego zleceniodawcy, by później przeniknąć do świata pragnień i potrzeb klienta, by wywoływać w nim określone i pożądane zachowania.
  • Dziennikarstwo, pisarstwo i copywriting zajmują się tworzeniem tekstów, ale każda z tych profesji stawia inny cel tworzonym treściom. Pisarstwo to sztuka. Copywriting to rzemiosło.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close