Webwriting, czyli jak pisać w sieci?

Z tekstem spotykasz się od dzieciństwa. Może pamiętasz dziadka, który każdego dnia czytał gazetę do porannej kawy? Gdy tylko postawiłeś pierwsze kroki w szkole, otaczały Cię podręczniki i lektury szkole. Teraz też chętnie sięgasz po książkę. A w wolnym czasie serfujesz po internecie, czytając coś to tu, to tam. Tekst otacza Cię zewsząd. Żyjesz w świecie tekstu. Ale czy one wszystkie są takie same? Dlaczego czytanie w sieci jest łatwiejsze? To właśnie webwriting wyszedł Twoim czytelniczym potrzebom naprzeciw. Jak? Zapraszam do lektury.

Czym jest webwriting?

Słowo pisane towarzyszy Ci od najmłodszych lat. Jednak sam musisz przyznać, że tekst, z którym obcujesz aktualnie najczęściej, to ten znajdującym się w internecie. Nie oznacza to, że książki nie mają już żadnego znaczenia. Owszem, i one znajdą grono swoich odbiorców.

Ale najpowszechniejszym miejscem, w którym współczesny człowiek spotyka się ze słowem pisanym, jest właśnie sieć. Dlatego wyznaczono odpowiednie zasady tworzenia tekstu do internetu. Określaniem tych zasad zajmuje się webwriting, który wychodząc naprzeciw potrzebom nowoczesnego odbiorcy, ustalił konkretne reguły kreowania wirtualnego tekstu.

Tekst internetowy kontra tekst tradycyjny znany z książek

Może już kiedyś zastanawiałeś się, dlaczego czasami tak trudno było Ci przebrnąć przez lekturę szkolną, co budziło w Tobie jeszcze większą niechęć do czytania? Teksty w internecie czytasz natomiast z przyjemnością, wyłapując z nich to, czego potrzebujesz. Nie musisz studiować polonistyki, aby wyczuwać tę różnicę intuicyjnie. Dlaczego niektóre książki chciałeś rzucić w kąt?

Odpowiedź jest prosta. Każdy pisarz posiada swój unikalny styl, dlatego nie każda książka przypadnie Ci do gustu. Pisarz ma sporą swobodę twórczą. W swoich książkach może stosować wszelakiego rodzaju ozdobniki, językowe środki stylistyczne, może tworzyć język metaforyczny, przez co niejednoznaczny i trudny w odbiorze. Może snuć wszelkiego rodzaju dygresje, przez co jeszcze bardziej zagmatwa treść, abyś natrudził się intelektualnie przy lekturze.

Co więcej, pisarz posiada także swobodę w budowaniu zdań. Jeżeli zechce, może budować zdania wielokrotnie złożone. Przypomina mi się 70. stronicowe opowiadanie Jerzego Andrzejewskiego pt.: „Bramy Raju”. To opowiadanie posiada tylko dwa zdania, które ciągną się przez cały utwór.

Webwriting robi wszystko odwrotnie, tak, aby lektura tekstów nie była dla Ciebie skomplikowana. Teksty dostosowane są dla Twojej wygody, abyś bez zbędnego wysiłku odnalazł w nich to, czego szukasz.

Dlatego mają odpowiednią strukturę i formę. Każdy tekst tworzony do sieci napisany jest w indywidualnym stylu, bo tworzą je różni ludzie, ale każdy z nich osadzony będzie na stałych, niezłomnych regułach.  

Zasady tworzenia tekstów internetowych w webwritingu 

Już wiesz, że teksty tworzone do sieci różnią się od tych drukowanych na papierze, z którymi spotykałeś się dotychczas. Poniżej znajdziesz odpowiedź, co sprawia, że teksty w sieci są prostsze i przyjaźniejsze w odbiorze nie tylko dla Ciebie, ale także dla każdego przeciętnego odbiorcy.

Teksty internetowe dostosowują się do Ciebie pod względem stylu 

Aby artykuły były łatwe w odbiorze i dostosowane do szerokiego grona odbiorców, zostały ustalone określone zasady zarówno przy wyborze środków językowych, jak i samej budowy tekstu. Jakie zabiegi językowe sprawiają, że teksty internetowe czyta Ci się o wiele przyjemniej niż zawiłą książkę? Odpowiedź znajdziesz poniżej:

 • Prosty, zwięzły język. W internecie nie ma miejsca na dygresje i przegadane tematy. Panuje tu podstawowa zasada, która polega na tym, że należy powiedzieć jak najwięcej, przy użyciu jak najmniejszej liczby wyrazów. Zwięzłość polega więc na oszczędności słów. 
 • Krótkie zdania. Zdania budowane są przy użyciu tylko takich komponentów, które są konieczne, by przekazać sedno sprawy. Tu nie ma miejsca na zabiegi wyciągnięte żywcem z opowiadania Andrzejewskiego, gdzie jedno zdanie rozwlekane jest przez 70 stron! W tym wypadku celem pisarza było rozmycie akcji i wypowiedzi bohaterów. W internecie jest to niepożądane. Stosuje się więc zdania krótkie, jasne, które to nadają tempa czytaniu.
 • Unikanie strony biernej. Konstrukcja, w której następuje odwrócenie ról i wykonawcą czynności staje się obiekt, a nie podmiot, nie jest niczym złym. Jednak jej użycie wymaga od słuchacza wysiłku. Umysł otrzymuje informacje i musi przetworzyć je na poprawny komunikat, aby odnaleźć sens. Jak już wiesz, w sieci nie utrudnia się odbiorcy lektury. 
 • Operowanie konkretem. W wirtualnym świecie unika się używania nieokreślonych, tylko ogólnikowych stwierdzeń. Tu stosuje się konkretne liczby, miejsca, nazwy. W internecie nie ma miejsca na stwierdzenie typu: Wielu studentów dorabia sobie w weekendy. Tu przeczytasz natomiast konkretną informację, np.: 65% studentów dorabia sobie w weekendy
 • Poprawne językowo i ortograficznie. To punkt niewymagający tłumaczeń. Poprawności językowej należy przestrzegać w każdej sytuacji. Obojętnie czy dotyczy to wypowiedzi słownej, czy pisanej w internecie. 
 • Teksty zoptymalizowane. Nie oznacza to nic innego, jak to, że do danego tekstu, w zależności od jego tematyki i celu, wplatane są odpowiednio dobrane słowa kluczowe, dzięki którym pozycjonuje się daną stronę w wyszukiwarce Google.

Teksty internetowe dostosowują się do Ciebie pod względem budowy

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Wchodząc na jakąś stronę, to właśnie od jej wyglądu, układu czy kolorystki, zależy to, czy pozostaniesz w jej obszarze i skusisz się na przeczytanie danego artykułu.

To dlatego teksty w sieci posiadają odpowiednią budowę, aby były przyjemne w wizualnym odbiorze. Także po to, aby już przy pierwszym spojrzeniu, ułatwić Ci wyłapywanie z nich najważniejszych informacji. Elementy mające wpływ na wygląd artykuły to:

1. Rozmiar i wybór czcionki. Brzmi banalnie, ale te dwa czynniki mają olbrzymi wpływ na odbiór tekstu. Po pierwsze mała czcionka zniechęca odbiorcę. Duże litery zawsze bardziej przemawiają do czytelnika. Artur Jabłoński w swojej książce sugeruje, aby rozmiar czcionki wynosił minimum 16 punktów. Natomiast co do wyboru fontów, zaleca używanie czcionek bez ozdobników, czyli tzw. fontów bezszeryfowych, wśród który można wskazać dwa najpopularniejsze, czyli Helvetica i Arial.

2. Wyraźny podział na akapity opatrzone nagłówkami i śródtytułami. Podział tekstu na mniejsze fragmenty to dziś standard w internecie. Jeżeli ktoś nie stosuje się do tej zasady, to na pewno nie przysporzy sobie wielu czytelników. Tekst dzieli się więc na mniejsze segmenty, w których odnajdziesz opis danego zagadnienia. Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci poszukiwanie odpowiedzi na dany temat, każdy z tych fragmentów poprzedzony jest odpowiednim nagłówkiem, który jasno określa, czego dotyczy dany segment.

Ale to nie jedyny powód. Taki podział treści stosuje się również dlatego, aby dostosować treść także do urządzeń mobilnych, z których korzysta coraz więcej osób. Tekst podzielony na mniejsze fragmenty czytany na urządzeniu mobilnym typu komórka, na pewno jest lepiej odbierany, niż długi, ciągnący się fragment.

3. Pogrubienia, wypunktowania, wyliczenia. A wszystko po to, by jeszcze wyraźniej wskazać Ci najistotniejsze informacje, na które powinieneś zwrócić uwagę. Świat gna do przodu. I ty, i ja musimy przyznać się przed sobą, że szukając danych informacji w tekście, przybiegamy go naprędce, wyłapując z niego tylko to, co nas interesuje.

Temu służy pogrubienie tekstu, by pomóc Ci wyłuskać z treści kwintesencję. Aby tym samym zaoszczędzić Ci wysiłku i straty czasu. Natomiast wypunktowania i wyliczenia porządkują wiedzę w przejrzysty i czytelny sposób. 

4. Wykorzystanie infografiki. Obrazki, zdjęcia, schematy, tabele, wykresy — tak dziś internet przekazuje wiedzę. Uważa się, że 65% ludności to wzrokowcy. Ten typ odbiorcy angażuje się w lekturę na podstawie treści wizualnych.

Stąd tak ważne jest, by wiedzę przedstawiać w sposób przyjazny wzrokowcom, właśnie przez użycie nie tylko formy pisemnej, ale także infografikę. Tematyczne obrazki również sugestywniej przemawiają do wyobraźni niż strumień litego tekstu. 

5. Liczby zapisywane cytrami. Tak! 65% ludzi to wzrokowcy. Choć może myślisz, że poprawnie powinno się zapisać: Sześćdziesiąt pięć procent ludzi to wzrokowcy? Wykluczone!

 Teksty internetowe dostosowują się do Twojego sposobu czytania

Webwriting dostosowuje treści także ze względu na sposób czytania w sieci. W internecie czytanie rządzi się innymi prawami. Zwolennicy czytania książek w typowy sposób, czyli  „od deski do deski” na pewno podniosą głos. Do momentu, aż sami przyłapią się na tym, że czytanie w internecie nie jest już tak oczywiste, linearne i gładkie. A jak czyta przeciętny internauta? Jak webwriting wychodzi naprzeciw tym zachowaniom? Odpowiedź znajdziesz poniżej:

1. Skanowanie tekstu na kształt litery F. W 2006 roku wyniki badań polegających na nagrywaniu i śledzeniu ruchów gałek ocznych użytkowników internetu potwierdziły, że kształt, wokół którego krąży ludzi wzrok po tekście, przypomina literę F. Oznacza to, że przeciętny czytelnik przebiega wzrokiem po górnej części tekstu, a następnie wzrokiem przechodzi linijka po linijce coraz niżej. Jednak wzrok zawsze wędruje wzdłuż lewej krawędzi tekstu. Wyniki tych badań miały wpływ na wyznaczenie standardów w projektowaniu tekstów przez webwriting.

Dlatego najcenniejszym miejscem na stronie internetowej, w której powinna skupiać się cała kwintesencja artykułu, stanowi Lead. Jego zadaniem jest także to, by poprzez ciekawy przekaz, wchłonąć czytelnika do dalszej lektury. Często także wyróżniony jest innym krojem lub wielkością czcionki. To tam znajduje się sedno artykułu.

Natomiast w każdym kolejnym akapicie najważniejszym miejscem są pierwsze słowa na początku każdej linijki. Tam też powinno umieszczać się słowa kluczowe, aby pomoc Ci wyłapać je z tekstu podczas skrolowania artykułu. 

2. Odwrócona piramida. Czytelnik największą uwagę poświęca początkowi artykułu. Tylko niewielki procent z nich czyta tak naprawdę tekst do samego końca. Bazując na tej wiedzy, webwriting dostosował sposób kreowania tekstu na schemacie odwróconej piramidy.

Tworzenie treści na takim schemacie polega na tym, że w pierwszym akapicie umieszcza się najważniejsze informacje dla danego wywodu. W kolejnym podaje się dodatkowe i uzupełniające wiadomości bądź omawia się szerzej te podane w pierwszym akapicie. Natomiast miejsce na informacje pobocze, czyli najmniej istotne, jest w jego końcowym segmencie artykułu. 

3. Linia zanurzenia. Linią zanurzenia określa się to miejsce na stronie internetowej, które jest widoczne dla odbiorcy natychmiast po otwarciu się witryny, nim zacznie skrolować ją, by dotrzeć do treści umieszczonych niżej. To właśnie w tym miejscu znajdziesz najważniejsze informacje.

Sposób takiego rozmieszczenia treści wykorzystywany jest głównie w budowaniu stron sklepów internetowych. Zaraz po wejściu na stronę danego sklepu, ponad tą linią zanurzenia, wyświetlają się najistotniejsze informacje: nazwa sklepu, aktualne promocje, konkursy, listwa z kategoriami sklepu, koszyk z zakupami. Zasada ta również istotna jest dla webwritingu. Na podobnej zasadzie buduje się teksty.

Najważniejsze informacje dotyczące danej treści widoczne są dla czytelnika zaraz po otwarciu się strony z danym artykułem. To, co najpierw zobaczysz to: tytuł, lead i spis treści, który w tym wypadku stanowi plan artykułu, abyś nie tracił czasu na poszukiwanie informacji.


 Podsumowanie

 • Webwriting jest sztuką pisania tekstów internetowych.
 • To, co odróżnia teksty pisane do internetu od tych tradycyjnych, to przede wszystkim ich zwięzły język i specyficzny układ treści.
 • Webwriting dostosowuje treści do potrzeb czytelnika na trzech płaszczyznach:
 1. Na płaszczyźnie stylistycznej, stąd proste zdania, zwięzła forma, unikanie strony biernej.
 1. Na płaszczyźnie budowy, stąd podział tekstu na akapity opatrzone nagłówkami, stosowanie infografiki, pogrubień wybranych fragmentów, wypunktowań i wyliczeń.
 1. Na płaszczyźnie czytelniczej testu, dlatego ich budowę opiera się na schemacie odwróconej piramidy, z uwzględnieniem sposobu skanowania tekstu przez czytelnika na kształt litery F.

2 myśli w temacie “Webwriting, czyli jak pisać w sieci?

 1. Hej, Daria!

  Mnóstwo cennych informacji od deski do deski! Fajnie pokazałaś drogę wycieczki po webwritingu: od swobody interpretacji pisarzy z dwu zdaniowym tasiemcem do standardów, które obowiązują w Internecie. Każdy potrzebujący informacji o tym, jak pisać teksty do Internetu znajdzie u Ciebie ważne wskazówki. Bardzo pomocne kompendium wiedzy w jednym artykule z konkretnym zakończeniem. Dzięki!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close