Popularność postów w social mediach 

Po co komu przejście dla pieszych z sygnalizacją dźwiękową na ziemi? Zadawałam sobie ostatnio to pytanie. Ale idąc niedawno chodnikiem, z nudów zaczęłam przyglądać się mijanym przeze mnie osobom, które nos miały zanurzony w smartfonie. Z ciekawości zaczęłam liczyć tych przechodniów. Gdy dotarłam do domu, byłam zdumiona wynikiem moich amatorskich badań. Czego współczesny człowiek szuka w social mediach? 

Czym są social media i ilu Polaków korzysta z ich dobrodziejstw?

Czy wiedziałeś, że z portali społecznościowych aktywnie korzysta 25,9 miliona osób w całej Polsce, co stanowi 68,5% populacji naszego kraju? Statystyczny Polak ogółem spędza w internecie 6 godzin i 44 minuty na dobę, w tym 2 godziny w mediach społecznościowych.

Dzięki social mediom możesz prowadzić interaktywny dialog z każdego miejsca na świecie. Co więcej, w całej ich mnogości, każdy odnajdzie swój ulubiony kanał, dzięki któremu nawiąże nić porozumienia z innymi użytkownikami. Wśród najpopularniejszych serwisów, wyróżnić można:

 • Serwisy społecznościowe: tj. Facebook, Instagram.
 • Serwisy bazujące na contencie: Instagram, YouTube, Pinterest, TikTok.  
 • Mikro teksty, przekazujące krótkie formy: Twitter. 
 • Blogi, które prezentują całą różnorodność form i tematów. Do najbardziej znanych platform blogowych zaliczyć można: blogspot.com oraz wordpress.com
 • Fora dyskusyjne.
 • Biznesowe sieci społecznościowe umożliwiające wymianę informacji oraz udzielnie wzajemnego poparcia dzięki sieci kontaktów: LinkedIn oraz Facebook.
 • Komunikacyjne — WhatsApp. 

A to nie wszystko, bo urządzenia mobilne pozwalają Ci korzystać z mediów społecznościowych dosłownie wszędzie: w autobusie, w poczekalni u lekarza, idąc chodnikiem, w przerwie w pracy czy szkole.

Jak urozmaicać posty na social mediach (Facebook i Instagram)? 

Dla jednych social media są źródłem rozrywki. Podglądają życie gwiazd, szukają na Instagramie informacji lub zdjęć produktów albo po prostu zabijają nudę, przeglądając ciekawe zdjęcia. Dla innych jest to źródło promocji, a może i zarobku, jeżeli oferowane treści trafiają do bardzo szerokiej publiki.

Gdy należysz do tej grupy, która działa aktywnie w mediach społecznościowych, na pewno nie raz głowiłeś się nad tym, jak urozmaicić oferowane treści, by przyciągnąć większą liczbę odbiorców. Jak wzbogacić swoje posty? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jakie posty oferować użytkownikom, gdy jesteś osobą prowadzącą biznes?

Jesteś osobą posiadającą swój biznes? Obecne środki przekazu otwierają Ci nieograniczone możliwości promowania swojej marki, czy usługi. Niegdyś promocja ograniczała się do spotów reklamowych w radio, czy telewizji albo do bilbordów.

Dziś sam kreujesz swój wizerunek za pośrednictwem mediów społecznościowych. Co więcej, współczesne technologie internetowe dają Ci dostęp do naprawdę wielu serwisów, dzięki którym możesz trafić do coraz większego grona odbiorców.

Poniżej znajdziesz garść pomysłów na ciekawe posty, które możesz publikować za ich pośrednictwem.

Prezentuj produkt

Social media dają Ci naprawdę sporo możliwości prezentacji produktów. Z pomocą przychodzi Facebook i Instagram. Za ich pośrednictwem możesz prezentować swój produkt w formie krótkiego filmiku.

Możesz także umieścić jego zdjęcie w nietypowym ujęciu albo wykorzystując funkcje makro, by uwydatnić konkretny szczegół.

Możesz również wykorzystać takie niejednoznaczne zdjęcia i ogłosić konkurs, by odgadnąć, co przedstawia dana fotka. To doskonały pomysł zarówno na kampanię produktu, jak i interakcję z klientem.

Sposobów na prezentację produktu jest niezliczona ilość, możesz przestawić go w formie komiksu, humorystycznej scenki, albo wręcz przeciwnie — w estetycznym i minimalistycznym ujęciu — wszystko zależy od Twojej kreatywności i wyobraźni. 

Udzielaj porad

Wykorzystaj znane Ci media, aby służyć klientowi poradami. To nie tylko element promocji własnych towarów, ale również budowanie swojego wizerunku, jako eksperta. Porady w formie postów na social mediach mogą przyjmować formę porady branżowej. Mogą to być również epizodyczne podcasty wrzucone na Instagram lub Facebook. Wykorzystaj także filmiki instruktażowe z wykorzystaniem swoich produktów, które posiadasz w ofercie.

Prezentuj firmę

To kolejny sposób na budowanie pozytywnego wizerunku Twojej firmy. Aby zaprezentować swoją markę za pośrednictwem wybranego medium społecznościowego, zaprezentuj w poście pokrótce historię firmy.

Do jej prezentacji wykorzystaj krótkie wideo albo nawet zwykły post ze zdjęciami i odpowiednim opisem. Ciekawym sposobem na prezentację firmy jest także regularne wrzucanie zdjęć pokazujących nie tylko produkty, ale pracę ludzi „od zaplecza”.

Pokazując użytkownikom kulisy Waszej pracy, budujesz nie tylko pozytywny wizerunek, ale także wzbudzasz zaufanie. Umieszczaj zdjęcia z produkcji, jeżeli na jakimś jej etapie produkt wykonywany jest ręcznie, lub przy użyciu jakiegoś ciekawego urządzenia. Chwal się także swoimi sukcesami.

Gdy tylko jest okazja, twój produkt zdobył nagrodę, osiągnąłeś dużą liczbę śledzących Twój profil — pokaz to użytkownikom w formie postu, zdjęcia, filmiku.

Prowadź dialog z klientem

W dobie mediów społecznościowych kontakt z klientem tak się zacieśnił, że niemal masz go niemal na wyciągnięcie ręki. Nie zmarnuj takiej okazji i możliwość, którą dają Ci współczesne media. Wprowadzaj za ich pośrednictwem konkursy, informuj obserwujących o promocjach i wyprzedażach.

Śledź także to, co robią Twoi klienci. Kto wie, może ktoś zainspirował się Twoim produktem, ukazując go na swoim profilu. Wykorzystuj takie okazje i publikuj co ciekawsze posty swoich konsumentów.

To jeszcze bardziej zacieśni więź między Wami. Co więcej, na pewno przyczyni się do zwiększonej promocji Twoich produktów właśnie przez samych ich użytkowników. Kto by nie chciał znaleźć się na Instagramie firmy, od której kupuje produkty? 

Jakie posty oferować użytkownikom social mediów, gdy jesteś influencerem? 

Dziś każdy może posiadać swój profil na social mediach. Co więcej, tysiące ludzi z powodzeniem dzielą się swoim życiem z innymi. Dla wielu stało się to sposobem na życie, a nawet źródłem zarobku. Czy Tobie również marzy się życie Influencera? Co zrobić, by również i Twoje konto śledziło tysiące fanów? Odpowiedź znajdziesz poniżej.  

Pokazuj wartościowe zdjęcia i video

To prawda, dziś Smartfonem można zrobić naprawdę porządne zdjęcia, ale czy to wystarczy? Może czasami warto zainwestować jednak w droższy sprzęt, by uzyskać jeszcze lepszą jakość zdjęć.

Konkurencja jest naprawdę spora. Wielu pokazuje na swoich profilach naprawdę zadziwiające ujęcia. Pomyśl, co Ty możesz zaoferować, aby się wyróżnić z tłumu.

Warto podszkolić się w sztuce fotografowania, aby poznać ciekawe triki, czy choćby nauczyć się umiejętnego komponowania przestrzeni, aby wszystkie elementy na zdjęciu wyglądały perfekcyjnie.

Oczywiście możesz skorzystać również z gotowych źródeł i bazy zdjęć takich jak Pixabay. Ale jeżeli nie chcesz powielać „gotowców” warto zawsze samemu spróbować swoich sił po tej drugiej stronie aparatu.

Warto także skorzystać z dostępnych filtrów, które znajdziesz w mediach społecznościowych, by ostatecznie dodać szlif swoim zdjęciom. Wybór prezentowanych fotek w dużej mierze zależy też od tego, czy chcesz zaistnieć w mediach jako osoba prezentująca swoje widzenie świata zza obiektywu (np. Instagramowe konta podróżnicze, przyrodnicze itp.), czy jednak pokusisz się, by pokazywać swoją osobę.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że fotki prezentujące twarz, są bardzo dobrze odbierane przez innych użytkowników, którzy chętniej wchodzą wówczas w interakcję. 

Umieszczaj wpisy z pytaniami

To najlepszy sposób, by zachęcić odbiorców do komentowania Twoich postów. W tekście umieszczanym pod zdjęciem możesz zaprezentować jakaś myśl albo opisać wydarzenie, czy sytuację i zakończyć wywód pytaniem, o to, co myślą obserwujący Twoje konto.

Na pewno wywoła to falę komentarzy. Ludzie chętnie dzielą się swoją opinią, szczególnie gdy są o nią poproszeni. Aby urozmaicić swój wpis, możesz ozdobić go, korzystając z programów typu Canva, aby dany post nie był tylko zwykłym zdjęciem z opisem. 

Zaproponuj wartościowy content

Postaw sobie za cel to, aby wszystko, co umieszczasz za pośrednictwem social mediów, dawało odbiorcom jakaś wartość. Tą wartością może być prezentowanie konkretnej wiedzy na jakiś temat.

Jeżeli odwiedziłeś ciekawe miejsca, masz możliwość publikowania zdjęć, ale także dzielenia się ciekawostkami na ich temat.

Wspomnianą wartością może być również oferowanie emocji. Zapytasz się, jak wzbudzać w odbiorcach emocje? Najlepiej skorzystać z mocy opowiadania. W relacji pod zdjęciem opowiadaj wciągające historie. Ale takie historie, które porywają, które niosą jakieś przesłanie, które czegoś uczą, albo które łapią za serce. 

Używaj odpowiednich Hashtagów.

Wybór odpowiedniego hashtagu zapewni Ci rozszerzenie liczby odbiorców. Nie lekceważ ich mocy. Tylko dzięki nim zaznaczasz swoją obecność w mediach społecznościowych. Jeżeli jesteś na początku swojej przygody w social mediach, to jest to jedyny sposób, by zwrócić na siebie uwagę.

Stale przeglądaj listy najpopularniejszych hashtagów pasujących do tematyki zdjęcia, które publikujesz i umieszczaj je pod danym postem. 

Oferuj zabawę i humor

Nie zapominaj o tym, że media społecznościowe stanowią dziś źródło rozrywki. Ludzie korzystają z nich, aby urozmaicić sobie czas. Nic tak dobrze nie jest odbierane, jak poczucie humoru.

Możesz prezentować zabawne zdjęcia, ze śmiesznymi opisami albo stać się twórcą memów, które nieprzerwanie cieszą się olbrzymią popularnością. To ich powodzenie najlepiej pokazuje, jak wysoko ceniony jest humor i zabawa wśród użytkowników internetu.

Moc timingu! Czyli kiedy publikować posty?

Istnieje jeszcze jeden punkt, którego nie możesz zlekceważyć, jeżeli chcesz trafiać do jak najszerszego grona odbiorców. Jest nim odpowiedni timing. Może zabrzmi to śmiesznie, ale publikowanie danego postu w nieodpowiedniej godzinie, może przejść bez echa.

Spójrz, jak szybko zmieniają się zdjęcia osób, które obserwujesz na Instagramie. W social mediach ta chwila, w której masz możliwość zaistnieć, jest jak błysk, który musi rozświetlić się w odpowiednim momencie, by Twój post został zauważony.

Wiele będzie zależało od grupy docelowej, do której kierujesz swoje wpisy i ich codziennych nawyków. Postaraj się w miarę precyzyjnie określić czas, w którym Twoi odbiorcy akurat serfują po internecie. Pozwoli Ci to wstrzelić się w idealny moment, by opublikować swój post. Na szczęście takie ramy czasowe zostały jasno określone.

Jeżeli prowadzisz firmowe konto na Facebooku, to najlepszym czasem na publikację postu będą godziny między 07.00-09.00 rano. To wtedy rozkręca się życie zawodowe. Ludzie przychodzą do pracy, sprawdzają nowości internetowe. Unikaj godzin lunchu, czyli 11.00-13.00.

Natomiast ramy czasowe na efektywne publikacje postów na Instagramie zostały określone pomiędzy 05.00-09.00 rano oraz wieczorem pomiędzy 19.00-22.00. Z tych samych powodów. Wielu ludzi ma w zwyczaju zaraz po przebudzeniu sprawdzać do porannej kawy, co nowego wydarzyło się w sieci. Natomiast wieczorem, po powrocie z pracy, social media traktują jako rozrywkę i odreagowanie stresu. 

Grunt to dobre dopasowanie

Nie zapominaj również o idealnym dopasowaniu się do platformy, na której publikujesz dany post. Instagram i Pinterest to formy, gdzie królują treści przekazywane w formie obrazu, czyli zdjęcia, filmiku. Tutaj sam tekst schodzi na drugi plan.

Inaczej sprawa ma się z platformami typu: Twitter i Facebook. Wystarczającą ilość miejsca na nieco dłuższe teksty, daje Ci możliwość zaprezentowania swoich zdolności pisarskich. Pamiętaj o tych zasadach, nim opublikujesz swój  długi wywód na Instagramie, bo może nie trafi do tak szerokiego grona odbiorców, jakiego byś się spodziewał.  

Podsumowanie 

 • Dziś social media stały się sposobem na życie. Możesz wykorzystać je w dowolny sposób. Jest to miejsce promocji Twojej firmy, ale także możesz wykorzystywać je do pokazywania swojego życia, czy hobby.
 • Zawsze urozmaicaj swoje posty. Jeżeli prowadzisz firmę, ukazuj w nich swój biznes od zaplecza, prezentuj nie tylko produkty, ale swoją markę. Wchodź w interakcje z klientami, dzięki specjalnie dobranym treściom. Wykorzystuj social media, by budować swój wizerunek jako ekscepta, dając porady czy posty instruktażowe.
 • Będąc osobą prywatną, zawsze proponuj w swoich postach wartościowe treści obojętnie czy zrobisz to za pomocą zdjęcia, filmu, czy opisu. Oferuj odbiorcom wartość i emocje, do których dodasz szczyptę humoru i żartu.
 • Nie zapominaj o odpowiednim czasie publikacji postów, jeżeli chcesz trafiać do jak największej liczby odbiorców. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close