Masz dość nierzetelnych informacji? Zrób rzetelny… Research!

Czym właściwie jest research?

Kiedyś myślałam, że polega on jedynie na znalezieniu informacji w internecie. No tak, ale to nie problem… wystarczy wpisać hasło w wyszukiwarce i voilà … setki stron cisnących się łaskawie, by odpowiedzieć na frapujące nas pytanie. 

Ale czy tylko na tym polega dobry reaserch?

Reaserch to nie tylko odnajdywanie informacji — bo o to nietrudno. Cała sztuka polega więc na potwierdzaniu informacji naukowych zaczerpniętych z internetu. I tym właściwie jest, ów, rzetelny reaserch.

Po co to robić? Właśnie po to, by w oczach swoich klientów, do których kierujesz swoje szkolenia, blogi lub wykłady, uchodzić za profesjonalistę. Wystarczy jedna nierzetelna informacja z internetu lub przestarzałe dane… i Twój autorytet pęknie jak mydlana bańka.

Jak sprawdzać więc prawdziwość informacji z internetu?

  • Szukaj potwierdzenia wiarygodności zebranego materiału w zaufanych źródłach: Google Scholar, w internetowym katalogu Biblioteki Narodowej, czy w bazach wiedzy: BazHum, BazTech itp.
  • Gdy chcesz powołać się na inny artykuł z internetu, sprawdź dokładnie stronę internetową, z której pochodzi. Wnikliwie przeczytaj informacje o autorze tekstu, czy rzeczywiście jest specjalistą w danej dziedzinie. 
  • Sprawdzaj daty publikacji danego artykułu, z którego czerpiesz wiedzę. Może się bowiem okazać, że informacje się przedawniły. Warto więc poszperać i sprawdzić, czy nie ma nowszych wzmianek na dany temat.
  • Jeżeli korzystasz z książek — sprawdzaj wydawnictwo. To była pierwsza rzecz, którą wpojono mi do głowy na studiach polonistycznych. I do dziś został mi ten dobry nawyk. Upewnij się, że książka pochodzi z zaufanego wydawnictwa i przede wszystkim czy posiada oznaczenie ISBN lub ISSN. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close