Czym właściwie jest research?
Kiedyś myślałam, że polega on jedynie na znalezieniu informacji w internecie. No tak, ale to nie problem… wystarczy wpisać hasło w wyszukiwarce i voilà … setki stron cisnących się łaskawie, by odpowiedzieć na frapujące nas pytanie.
Ale czy tylko na tym polega dobry reaserch?
Reaserch to nie tylko odnajdywanie informacji — bo o to nietrudno. Cała sztuka polega więc na potwierdzaniu informacji naukowych zaczerpniętych z internetu. I tym właściwie jest, ów, rzetelny reaserch.
Po co to robić? Właśnie po to, by w oczach swoich klientów, do których kierujesz swoje szkolenia, blogi lub wykłady, uchodzić za profesjonalistę. Wystarczy jedna nierzetelna informacja z internetu lub przestarzałe dane… i Twój autorytet pęknie jak mydlana bańka.
Jak sprawdzać więc prawdziwość informacji z internetu?
- Szukaj potwierdzenia wiarygodności zebranego materiału w zaufanych źródłach: Google Scholar, w internetowym katalogu Biblioteki Narodowej, czy w bazach wiedzy: BazHum, BazTech itp.
- Gdy chcesz powołać się na inny artykuł z internetu, sprawdź dokładnie stronę internetową, z której pochodzi. Wnikliwie przeczytaj informacje o autorze tekstu, czy rzeczywiście jest specjalistą w danej dziedzinie.
- Sprawdzaj daty publikacji danego artykułu, z którego czerpiesz wiedzę. Może się bowiem okazać, że informacje się przedawniły. Warto więc poszperać i sprawdzić, czy nie ma nowszych wzmianek na dany temat.
- Jeżeli korzystasz z książek — sprawdzaj wydawnictwo. To była pierwsza rzecz, którą wpojono mi do głowy na studiach polonistycznych. I do dziś został mi ten dobry nawyk. Upewnij się, że książka pochodzi z zaufanego wydawnictwa i przede wszystkim czy posiada oznaczenie ISBN lub ISSN.