3 rzeczy, od których zależy atrakcyjność Twojej oferty sprzedaży lub najmu nieruchomości

Może pomyślisz, że nie przeczytasz tutaj nic odkrywczego. Jaki problem bowiem tkwi w napisaniu oferty sprzedaży lub najmu nieruchomości? I masz rację. Napisanie ogłoszenia nie stanowi dla wielu większej trudności… Ale napisanie takiego, które przekuje uwagę i wzbudzi zainteresowanie nawet u tych, którzy się wahają, to już zupełnie inna sprawa. Jak napisać nie „jakieś” ogłoszenie, ale takie, które zainteresuje potencjalnego nabywcę?

1. Zadbaj o profesjonalne zdjęcia nieruchomości wystawionej na sprzedaż lub wynajem

Dobry opis zachęci klienta i wzbudzi jego ciekawość. Ale nie oszukujmy się, większość z nas jest wzrokowcami i dlatego pierwszy kontakt z ofertą stanowi zdjęcie konkretnej nieruchomości. Gdy ono nie zachęci osoby poszukującej mieszkania do kupna lub wynajmu, to nawet dobry opis może Cię zawieść. 

Co więc zrobić, by same zdjęcia zachęciły klienta do zapoznania się z treścią oferty?

 • Postaraj się o dobrej jakości sprzęt fotograficzny. Może do tej pory nie zwracałeś uwagi na typ aparatu, który zabierałeś ze sobą na oględziny nieruchomości, a to błąd. Zainwestuj w dobry sprzęt ze stabilizatorem obrazu, który wyręczy Cię wtedy, gdy nie zabierzesz ze sobą statywu. 
 • Zwracaj uwagę na oświetlenie pomieszczenia. Prawdą jest, że odpowiednie naświetlenie zdjęcia gra w fotografii kluczową rolę. Fotografia to tak naprawdę umiejętność uchwycenia przedmiotu w momencie jego najlepszego oświetlenia. Dlatego, gdy musisz wykonać zdjęcia nieruchomości na sprzedaż lub wynajem, wybieraj jasną porę dnia. Nie tylko oświetlenie pomieszczenie ma znaczenie, ale także to, co dzieje się za oknem. Gdy miałeś w ręku choć raz czasopismo z dekorowaniem wnętrz, to wiesz, że zdjęcia do katalogu wykorzystują światło dzienne. Pamiętaj jednak, by nie popadać w skrajność. Zdjęcia wykonane w momencie, gdy ostre światło wpada wprost przez okno, może wywołać wręcz odwrotny skutek. Fotki będą prześwietlone, a w niektórych miejscach będą ciemne. 
 • Zadbaj o odpowiednią perspektywę. Unikaj zbliżeń. Wykonuj zdjęcia całego pomieszczenia z wykorzystaniem obiektywu szerokokątnego. Pamiętaj także o odpowiedniej wysokości aparatu, Najlepsze ujęcia pomieszczeń wykonywane są na wysokości 1,5 metra od ziemi. To pozwala, zachować odpowiednią proporcję pomiędzy sufitem a podłogą. 
 • Przygotuj pomieszczenie i zadbaj o szczegóły. Umawiając się z klientem na oględziny mieszkania, masz jedną przewagę — patrzysz na dane pomieszczenie świeżym okiem. Zwróć więc uwagę na leżące przedmioty, które mogą wprowadzać poczucie nieładu na zdjęciach: leżące na kanapie ubrania, ściereczki na grzejnikach, odkurzacz stojący w rogu i inne elementy, które optycznie zagracają pomieszczenie. Zadbaj także o inne szczegóły, które są zależne od Ciebie. Upewnij się, że na zdjęciu nie będzie widoczne Twoje odbicie w lustrze lub na innej błyszczącej powierzchni, lub czy na stoliku nie zostawiłeś teczki z dokumentami. 
 • Edytuj zdjęcia. Nie zawsze zdjęcie wyjdzie Ci idealne. Na szczęście niewielkie mankamenty zawsze możesz poprawić, korzystając z programów do edycji i obróbki zdjęć. Zanim umieścisz zdjęcia w ofercie, zadbaj o odpowiednie jego rozjaśnienie oraz o kontrast, dzięki któremu uwypuklisz najważniejsze elementy mieszkania. Zwróć uwagę także na nasycenie kolorów i balans bieli.
 • Poproś klienta o plan mieszkania lub budynku. Warto w ofercie umieścić także plan rzutu nieruchomości, aby osoba zainteresowana oferta mogła lepiej wyobrazić sobie rozkład pomieszczeń w danym lokalu. Ważne jest także umieszczenie na rysunku stron świata, aby zaprezentować dokładne umiejscowienie konkretnych pomieszczeń względem stron świata. 
 • Zaproponuj coś EXTRA. Jeżeli masz taką możliwość, to zaproponuj klientom wirtualny spacer po nieruchomości. W jego stworzeniu pomogą Ci odpowiednie programy: Tourweaver, Panotour Pro, Panorama2flash, Krpano, Pano2vr lub Panowalker. Ułatwieniem jest także intuicyjny kreator wirtualnych spacerów SpotBrowser. Możesz też wykonać zdjęcia nieruchomości z użyciem drona. W ten sposób zaprezentujesz nieruchomość wraz z otaczającym sąsiedztwem. To sprawdza się szczególnie w przypadku sprzedaży budynku usytuowanego w urokliwej okolicy. 

2. Oczaruj klienta wciągającymi opisami nieruchomości 

Są tacy klienci, którzy szukając oferty, głównie skupiają się na jej technicznych danych. Wyłapują z tekstu tylko te informacje i tak naprawdę nic innego ich nie interesuje. Inni czytają od deski do deski. Twoim zadanie jest trafić i do jednych i do drugich. 

Sprzedaż nieruchomości, jak każdą inna, opiera się na grze na emocjach. Dlatego nie może w Twojej ofercie zabraknąć również wciągających i uderzających w czuła strunę opisów. 

A idealne wyważona oferta to taka, która zawiera nie tylko rzetelne, wyczerpujące techniczne informacje, ale także działające na wyobraźnię opisy. Najbardziej przemawiające opisy to te, które wskazują korzyści z posiadania danej nieruchomości, jak i również straty, jakie klient poniesie, gdy zrezygnuje z jej kupna bądź wynajmu. 

Zadbaj o przejrzystą budowę tekstu ogłoszenia

To właśnie klarowna budowa tekstu pozwoli Ci trafić zarówno do tych klientów, dla których ważne są jedynie konkretne informacje, jak również i do tych, do których przemawiają wciągające i rozbudzające wyobraźnię opisy. 

Dlatego treść oferty nieruchomości opieraj na trójdzielnej konstrukcji – 3 filarach. 

Pierwszym filarem jest wstęp. On musi być na tyle atrakcyjny, by wzbudzić ciekawość klienta i wciągnąć go do dalszej lektury. To miejsce, w którym warto podać unikalną cechę nieruchomości. W ten sposób kierujesz też ofertę do konkretnej grupy klientów. Głównym atutem lokalu jest wspaniały widok z tarasu na łąki i lasy? Ofertę rozpocznij od nakreślenia scenki, gdy rodzina zaczyna w dobrych nastrojach sobotni dzień, jedząc śniadanie i rozkoszując się widokami z tarasu. 

Drugim filarem jest rozwinięcie, czyli cześć główna ogłoszenia. To miejsce, w którym powinieneś zaserwować klientowi rzetelne i fachowe informacje, ale także zaprezentować mu korzyści płynące z posiadani lub wynajmu tej konkretnej nieruchomości. Pamiętaj, aby w rozwinięciu stosować podział na akapity. Każdą cechę budynku lub lokalu i wynikającą z tego korzyść prezentuj w oddzielnym akapicie. Nie zapominaj o wypunktowaniu najważniejszych cech technicznych lokalu.

Trzecim filarem jest zakończenie. To część znajdująca się na końcu. Może być napisana w formie podsumowania i wezwania do działania oraz zachęcenie klienta do kontaktu. 

Zadbaj o interesującą treść ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości 

Pamiętaj, że sprzedaż opiera się na emocjach. Im mocniej pobudzisz wyobraźnię klienta i im większe emocje w nim rozbudzisz, tym większą zyskasz szansę na pozytywne sfinalizowanie transakcji. 

Język daje wiele możliwości, by stworzyć opisy tak, by wpływać na odczucia zainteresowanej osoby. W swoich opisach:

 • Wplataj elementy storytellingu. Kto z nas nie lubi ciekawych historii? Jeżeli potrafisz zaprezentować nieruchomość, opowiadając przy tym wciągającą historię — to połowę sukcesu masz już za sobą. Nie tylko w branży nieruchomości sprzedaż opiera się na emocjach. Klienci nie kupują tak naprawdę danej rzeczy, ale wyobrażenia, pewną historię, która urzeczywistnia ich pragnienia. W swoich opisach wychodź poza prezentację suchych faktów. Prezentuj wizję przyszłości, pobudzając wyobraźnię klienta. Opisz scenki z życia, wszystko, co podsyci jego fantazję. To właśnie zadanie storytellingu, by opowiadać klientowi historię, która pozwala mu poczuć się tak, jak gdyby już tam mieszkał.
 • Bądź jednak rzetelny i rzeczowy. W opisach nie zapominaj o konkretach, bo to przecież one są tutaj najważniejsze. Nie sprzedajesz przecież butów, które w każdej chwili można zamienić na inne. Dlatego najważniejsze jest, by opisy były kompletne, rzeczowe i zawierały wszystkie dane techniczne, w tym:
  • lokalizacja mieszkania, 
  • piętro i metraż, 
  • ilość pomieszczeń, 
  • sprzęt i meble na wyposażeniu,
  • stan techniczny budynku,
  • dojazd i rodzaj komunikacji,
  • dodatkowe pomieszczenia (piwnica, strych, garaż),
  • termin dostępności
 • Mów językiem korzyści. Budując opis oferty sprzedaży lub wynajmu nieruchomości nie skupiaj się jedynie na cechach lokalu. Wykorzystuj te cechy po to, by pokazać klientowi, co zyska wraz z zakupem lub wynajmem mieszkania, jaka przyszłość go tam czeka. Możesz także z przekorą pokazać mu, co straci, gdy przepuści taką okazję. Możesz też zastosować lukę informacyjną, niedopowiedzenia, zostawiając klientowi miejsce na własną wyobraźnię.
 • Staraj się uwypuklić najważniejsze atuty mieszkania. Przygotowanie oferty rozpoczynasz od wypisania suchych, rzeczowych faktów. Poświęć też trochę czasu, by z tych faktów wyciągnąć te, które zasługują na szczególną uwagę, bądź które mogą być ważne dla Twojego docelowego klienta. Zgromadź te cechy i staraj się je pokazać w innym świetle, uwypuklając i skupiając się na ich niezwykłości i niecodzienności. 
 • Stosuj odpowiednią budowę zdań. Unikaj zdań długich i wielokrotnie złożonych. W zamian wykorzystuj zdania krótkie, obrazowe i trafiające w sedno. Takie konstrukcje zdynamizują opis, który łatwiej się czyta. Wykorzystuj imiesłów przysłówkowy współczesny, np. siedząc na tarasie, gotując w kuchni. Wykorzystuj także zwroty „gdy” lub „jeżeli”. Na przykład: Gdy masz już dosyć mieszkania w gwarnym mieście — to dom na wsi jest tym, co przynieście Ci spokój i ciszę

3. Przyłóż się do promocji ogłoszenia o sprzedaży lub najmie nieruchomości

Dziś wywieszenie ogłoszenia w witrynie okiennej biura nieruchomości lub umieszczenie ogłoszenia na stronie internetowej, to stanowczo za mało. 

Z promocją musisz pójść o krok dalej. Najlepszymi sposobami na poszerzenie zasięgów ogłoszenia jest:

 • Umieszczenie oferty sprzedaży lub wynajmu lokalu na najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych typu: OLX, Allegro, sprzedajemy.pl, nieruchomosci-online.pl, otodom.pl
 • Promowanie oferty w mediach społecznościowych. Najlepiej wykorzystaj w tym celu grupy Facebookowe skupiające osoby zainteresowane tematyką nieruchomości. Portale te pozwolą Ci wyszukać zainteresowanych z danego regionu lub miasta. 
 • Korzystanie z płatnych reklam w mediach społecznościowych. Dzięki temu trafisz do ściśle sprecyzowanej grupy odbiorców. Dzięki mediom możesz zawęzić grupę do osób, które zamieszczały posty na temat nieruchomości. Możesz też zawęzić do ludzi w danym przedziale wiekowym i z danego regionu.
 • Kampanie reklamowe w internecie. Jeżeli posiadasz wystarczające środki finansowe, skorzystaj z płatnych reklam umieszczanych w wyszukiwarce lub z reklam displayowych. 

Podsumowanie

 1. Rozpoczynając pracę nad stworzeniem oferty sprzedaży lub najmu nieruchomości, najpierw ustal grupę klientów docelowych, do których kierujesz konkretne ogłoszenie.
 1. Wykonaj perfekcyjne zdjęcie. Niech będzie dobrze naświetlone i wykonane z odpowiedniej perspektywy. Nie zapominaj także o ich edycji.
 1. Zadbaj o wciągający opis. Zwróć uwagę nie tylko na jego językową stronę, ale również na odpowiednią budowę. Podziel tekst na akapity, a najważniejsze informacje wypunktuj.
 1. Nie zapominaj o szerokiej promocji oferty sprzedaży nieruchomości. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close